Shrink

Szabad ötletek jegyzéke – Mire jó a mindfulness?

Biztosan ismeritek József Attila Szabad ötletek jegyzékét. Tudjátok, amiben összevissza mászkálnak a gondolatai, a végére egy kusza csomót képezve, ami a valahonnanból a valahova tart. Biztos ti is éreztétek már így magatokat. Vagy lehetett úgy veled, hogy megtapadtál egy gondolatnál. Vagy úgy, hogy állandóan vissza-visszatértél oda, hiába próbáltad magad elrángatni onnan. Aztán felmerülhetett a kérdés,… Tovább »

Mit is akarok valójában?

Az előző bejegyzésben esett szó arról, hogy kitűzhetünk célokat, amiket szeretnénk elérni. Mondhatnánk, hogy ez igen könnyű feladat, mert szeretnénk boldogabbak lenni, több pénzt keresni, nemszomorúnak vagy nemdühösnek lenni, jó lenne ha végre megértene a partnerem, vagy ha végre lenne partnerem, ha nem idegesítene a főnököm stb…. Az nagyon jó, hogy fantáziából nincs hiány, és… Tovább »

Változás és/vagy önelfogadás?

    A tavasz a belső virágzás ideje is lehet   A tavasz sokaknak a megújulás ideje: ahogyan a természet változik, mi is lendületet kapunk. Ráadásul fizikai környezetünk megváltoztatása is ilyenkor időszerű: melegebb időben tudjuk átépíteni, kifesteni házunkat vagy lakásunkat, ilyenkor ültethetünk virágot és rendezhetünk kertet. Nem csoda, ha ilyenkor saját magunk is eszünkbe jut:… Tovább »

Mit tehetsz az agyadért? Agyi plaszticitás -a lélek leképeződése a test

Descartes vetette fel (nem először) a test-lélek problematikát. Elszigeteltek vagy kapcsolatban állnak? Ha van kapcsolódási pont, mi az? Hogyan hatnak egymásra? Egy-vagy kétirányú folyamatról beszélhetünk? Sokan hallottak már az ókori görög típus tanokról, melyek szerint a testnedvek határozzák meg a személyiséget. Magyarul is mondjuk valakire, hogy “epés”, mások “felkapják a cukrot” és a többi. Vagyis… Tovább »

Könyvajánló

Szerencsére egyre többen érdeklődnek a lélektan iránt, ebből fakadóan sok pszichológiai témájú könyv található a könyvesboltok polcain. Igen ám, de felmerülhet bennünk a kérdés, hogy melyik az, amelyik jó is ezek közül, amelyben magamra ismerhetek? Mit érdemes elolvasni annak, aki szeretné megismerni az emberi pszichét? Már megszokhattátok tőlem, hogy a könnyed, súlytalan témák helyett a… Tovább »

Szinglik a szerelmesek ünnepén

Akár ünneplünk, akár nem; azért a tudatunkba beférkőzik a média által lépten-nyomon közvetített, a többségi társadalom által elfogadott Valentin-nap. Ez is csak egy “kötelező ünnep”: olyan, mint a karácsony, vagy az újév. Ünnepelnünk kéne, azt mondják. Örülnünk kell. Kész, nincs pardon. Emlékeznünk kell arra, hogy “milyen jó, hogy van családunk”; “hiszen csodás, hogy ilyen nagy… Tovább »

Import ünnepek -Valentin vagy Bálint?

Közeleg a Valentin-nap, és azok közül is sokan várják, akiknek nincs Bálint nevű ismerősük. Néhányuk azonban felháborodottan dohog egy újabb jövevény ellen. Mi a baj az import ünnepekkel? Alapvetően semmi: miért ne fogadhatánk örömmel, hogy van még egy nap, amikor ünnepelhetünk, amikor boldogok lehetnénk valamiért? Akár olyasmiért is, ami nekünk korábban nem jutott eszünkbe… Ugyanakkor… Tovább »

Milyen egy pszichológus bőrében lenni?

Olyan jó világban élünk, hogy sok embert érdekel a lélektan, az életmód, az egészség, a magasabb életszínvonal. Azért jó a világ, mert ezt megtehetjük: a korábban élőket annyira lefoglalták az élet prózai nehézségei (konkrétan a túlélés, munka, az élet alapvetéseinek előteremtése – pl. mennyi ideig tarthatott ruhát mosni mosógép nélkül?), hogy nem volt idejük, energiájuk… Tovább »

Komfortzóna

smerős, divatos fogalom a komfortzóna. Az elnevezés kielégítően definiálja önmagát: az a helyzet, állapot, amely nekünk kényelmes. Úton-útfélen biztatnak minket arra, hogy hagyjuk el, és jó lesz….de miért is? Evolúciós háttere van annak, hogy miért nem tesz jót nekünk a kényelem. Egészen egyszerűen egy sokkal keményebb világhoz szoktunk hozzá, amiben többet kell küzdeni és harcolni…. Tovább »

Mennyi az “elég” önbizalom?

Biztos nektek is feltűnt már, hogy manapság nincs ilyen; hogy azok járnak jól, akik a végtelenségig bíznak magukban, akár a reális képességeiket figyelmen kívül hagyva. Rájuk szoktuk mondani, hogy önteltek, önzők, nagy az arcuk, stb. Aztán őszintén elcsodálkozunk és megdöbbenünk, hogy ez hogyan lehetséges? Hogyan lehet, hogy ennyire túlzó önértékeléssel mégis viszonylag jól elevickéljen valaki… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!